Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Zero Waste - Jak žít šetrně k životnímu prostředí?

Cílem životního stylu zero waste je omezit produkci zbytečného odpadu, který zatěžuje naši planetu. Možné je používat obaly z recyklovatelného materiálu nebo materiálu, který není jednorázový a dá se znovu použít. Za dosažením cíle zero waste je dlouhá cesta, která není jednoduchá. Člověk, který žije životem obyčejného spotřebitele, musí udělat spoustu změn a ústupků. My jsme se rozhodli, že Vám s tím pomůžeme a dáme Vám pár rad. :-)

 

Jak už bylo řečeno, životní styl zero waste není jen o recyklaci, recyklace totiž nestačí, protože je pouhou náplastí. V podstatě je to pouze řešení vzniklého problému, protože žádný materiál se nedá recyklovat nekonečně. Důležité je tedy vzniku odpadu předcházet.

 

Hlavním pravidlem zero waste je 5R.

  1. REFUSE
  2. REDUCE
  3. REUSE
  4. RECYCLE
  5. ROT

 

REFUSE znamená ODMÍTNOUT. Tedy odmítnou to, co nepotřebujeme. Přemýšlet nad tím, co kupujeme a jestli to opravdu potřebujeme. Má produkt obal? Z jakého je obal materiálu? Dá se recyklovat? Dá se kompostovat?

 

REDUCE znamená OMEZIT. Pokud produkt nemůžeme odmítnout, tak alespoň omezit jeho spotřebu. Například množství jídla, aby se nám nekazilo, množství oblečení, které nám jen visí ve skříni. Omezit můžeme také množství odpadů, které produkujeme. Existují bezobalové obchody s potravinami, kam si donesete vlastní nádoby, ve kterých si můžete potraviny odnést. Dále můžeme omezit plastové sáčky na zeleninu a pečivo a používat vlastní látkové. Můžeme omezit jednorázová brčka a použít brčka přírodní nebo kovová. Můžeme omezit plastové kelímky na studené a horké nápoje a nosit si vlastní znovupoužitelné přenosné hrnečky a přenosné láhve.

 

REUSE znamená ZNOVU VYUŽÍT. Pokud produkt nemůžeme ani odmítnou a ani omezit, alespoň ho můžeme použít a využít tolikrát, kolikrát nám to produkt dovolí. Koupit opakovaně použitelné produkty, na místo těch jednorázových - např.: vyměnit papírové kapesníčky za ty látkové. Jednorázové čistící tamponky na pleť za tamponky látkové, apod. Nebo místo jednorázových dámských hygienických potřeb použít znovu použitelné kalíšky nebo speciální hygienické kalhotky.

 

RECYCLE znamená ZRECYKLOVAT. Pokud produkt nemůžeme odmítnout, ani omezit a ano znovu využít, měli bychom alespoň přemýšlet nad tím, jestli se dá zrecyklovat. Pokud netřídíte odpad, zjistěte si, kde nejblíže máte barevné kontejnery, určitě nebudou tak daleko, aby nestálo za to se k nim projít a šetřit planetu. Některé suroviny se dají recyklovat vícekrát, než jiné. Sklo a kov se dá recyklovat donekonečna. I papír se dá recyklovat mnohokrát a nakonec ho můžeme dát na kompost.

ROT znamená ZKOMPOSTOVAT. Jednodušší způsob je najít nejbližší veřejný kompostér a začít tam přidávat bioodpad, který lze kompostovat. Na skladování bioodpadu doma existují kompostovatelné pytle. Dalším způsobem je založit si vlastní kompost buď na zahrádce, nebo si koupit vermikompostér, který může být i skvělým designovým doplňkem do Vaší domácnosti.:)

 

A kde nakoupit všechny ty produkty, které jsou bez obalu nebo se dají vícekrát použít? Vybrali jsme pro Vás 9 nejčastěji používaných výrobků, které můžete vyměnit za ty více šetrné k životnímu prostředí a ve výsledku i k Vaší peněžence. :)

 

1. Sáčky na potraviny a tašky na nákup. Mnoho potravinových řetězců už zavedlo prodej plátěných nákupních tašek a látkových sáčků na potraviny. Pokud je ještě nemáte, můžete si vybrat z naší nabídky.

Elegantní plátěná taška.

Sada na potraviny.

2. Přenosné láhve a přenosné hrnky. Kdo z nás si jednou za čas nedokáže odpustit kávu ze Starbucks nebo Costa Coffee, či z oblíbené fair trade kavárny? Mrzí Vás velká spotřeba plastových kelímků a víček? Či rádi nakupujete ručně vyráběné smoothies a freshe, ale při pohledu na plastová brčka Vás bolí u srdce? A nebo jen nechcete na výletech kupovat nové a nové balené nápoje. Už se dál netrapte!:) Zde nabízíme vhodné alternativy za plastové škůdce. A víte, čím nás námi uvedené přenosné hrnky nejvíce okouzlily? Že jsou vyrobeny právě z těch recyklovaných, naštěstí papírových, jednorázových kelímků. Takže díky nim máte zdolány body REUSE (znovu použít) a RECYCLE (zrecyklovat).

 

Designová přenosná láhev na nápoje, smoothies a freshe.

Přenosný hrnek na kávu, čaj či horkou čokoládu.

Znovupoužitelná brčka.

3. Pomocníci do kuchyně. Houbičky na nádobí z plastových vláken a utěrky jsou největším domovem pro bakterie a viry. Věděli jste, že v houbičce na nádobí je mnohem více bakterií než na záchodovém prkénku? Jenže co s tím, abychom každý den nevytahovali novou a novou houbičku na nádobí, kterou po použití musíme vyhodit. Mezi nejlepší přírodní pomocníky do kuchyně patří lufy, které jsou nejen použitelné jako houby na tělo, ale hlavně i na nádobí a při běžném úklidu. A co teprve utěrky z obnovitelných zdrojů, jako je bambusová viskóza a biobavlna?

 

Univerzální přírodní houbičky lufa.

Utěrky a žínky z biobavlny a bambusu.

4. Ústní hygiena. Víte, že kartáček by se měl vyměnit jednou za tři měsíce? Kolik kartáčků, mezizubních kartáčků, zubních nití nebo plastových kelímků za svůj život pošleme na skládku nebo do spalovny? Ptáte se ale co s tím? Řešením jsou bambusové kartáčky, které můžeme kompostovat.:) Stejně tak jako přírodní kelímky na vodu pro děti z bambusu a rýžových zrn nebo bambusové zubní nitě.

Bambusové zubní kartáčky.

Bambusové mezizubní kartáčky.

Bezobalové pasty na zuby.

Konopné a přírodní ústní vody.

 

5. Tuhá bezobalová kosmetika. Nejen potraviny, ale i kosmetika se dá nakupovat bez zbytečných plastových obalů. U tuhé kosmetiky jsou obaly ve zrecyklovatelné kartonové krabičce a v případě konjakových houbiček, které jsou úplně bez obalu, stačí použít pouze vodu, protože mají všechny potřebné čistící prostředky už v sobě.:)

 

Tuhé šampony a kondicionéry.

Tuhá mýdla.

Konjakové houbičky na pleť a tělo.

 

6. Znovupoužitelné hygienické potřeby. Papírové kapesníčky jsou nesdílnou součástí našich životů. Při rýmě a alergii, špinavých rukou, na ušpiněné děti nebo při pláči. Spotřebujeme jich za svůj život obrovské množství. Jistě všichni znáte látkové kapesníky, které používali naši rodiče a prarodiče. A jistě věděli proč! Stejně tak jsou pro životní prostředí zátěží vatové tamponky a tyčinky do uší. 

 

Pratelné odličovací tamponky z biobavlny.

Znovupoužitelné tyčinky do uší.

 

7. Intimní hygienické potřeby. Pro dámy existuje mnoho variant přes pratelné hygienické vložky a kalhotky až po menstruační kalíšky, které při správném ošetřování vydrží až pět až deset let. Nemusíte tedy kupovat nové a nové tampony a vložky.

 

Menstruační kalíšky více velikostí.

Látkové slipové vložky.

 

8. Kompostovatelné sáčky a pytle. A jak pomoci kompostování, když nemáte vlastní kompostér? Ze článku už víme, že existují veřejné kompostéry, kam mohou lidé nosit bioodpad a abychom vše udělali správně, potřebujeme kompostovatelné sáčky, do kterých můžeme bioodpad vkládat.:)

 

Kompostovatelné sáčky z recyklovaného papíru.

Kompostovatelné sáčky z rozložitelného materiálu.

 

9. Roušky - ochrana úst a nosu. Největším problémem dnešní doby jsou jednorázové roušky, kterými začínají být zamořené pláže a oceány. Nejlepším způsobem, jak tomu předejít, je používat znovupoužitelné roušky, které se dají vyprat, vyvařit a vydezinfikovat. My Vám nabízíme roušky, které jsou nejen pratelné, ale také voděodolné a vhodné pro alergiky

 

10. Inspirovali jsme Vás alespoň trochu? Napište nám, zda-li žijete Zero Waste životním stylem a které produkty používáte. Moc rádi se Vámi necháme inspirovat!

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli