Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
14.06.2020
Představujeme

“JE TO JEN JEDNO BRČKO..”, ŘEKLO OSM MILIARD LIDÍ.

Svět a lidstvo došlo do fáze, kdy si uvědomilo, že plastu je na světě více než dost.

Varování ekologů a prosby o snížení odpadu lidstva začaly být pomalu vyslýchány až v roce 2019, kdy mnoho potravinových řetězců přešlo na brčka papírová, bambusová nebo nerezová. Byla také formálně potvrzena směrnice zakazující jednorázové produkty z plastu, které mají ekologičtější alternativy. Do roku 2021 musí členské státy EU převést pravidla o snížení produkce plastu do svých zákonů. Do roku 2029 by mělo být až 90% všech plastových lahví vyráběno z recyklovaného plastu, do roku 2025 musí všechny plastové lahve obsahovat alespoň 25% plastu a do roku 2030 by mělo procento vzrůst na 30%. 

zero waste life style

Říkáte si, že je to dostačující a že tedy nemusíte dál nic dělat? “Za posledních 40 let stoupla výroba plastů 20krát. Celosvětová roční produkce plastů přesáhla 320 milionů tun, z toho nejvíce – 141 milionů tun – připadá na obaly. Hlavní surovinou pro výrobu plastů jsou ropa a zemní plyn. V roce 2016 průmysl výroby plastů spotřeboval 6 % světové produkce ropy a předpokládaná spotřeba má stoupnout až na 20 % v roce 2050.” (1)

Vyzkoušejte bambusová brčka, nyní s 50% slevou ve stylu Zero Waste!

Pro ty, kterým není dostačujícím strašákem od používání jednorázových plastů úmrtí zvířat v oceánech a na pobřeží, by mohlo být spouštěčem změny fakt, že je vědecky prokázáno, že v litru upravené pitné vody lze zachytit 300 až 900 částic drobných úlomků plastů. Určitě si sami domyslíte, že plast v lidském těle nebude nic prospěšného. Nejčastějším zdrojem těchto mini plastů bývají zbytky z pracích prostředků, peelingových mycích produktů nebo prostředků na mytí myček. U milovníků ryb a mořských plodů by to mohl být fakt, že v těle třetiny ryb chycených v oceánech se nachází také úlomky plastů, které my potom konzumujeme. 

 

Životní styl zaměřený na snížení odpadu se jmenuje Zero waste. Určitě už o něm každý minimálně slyšel, protože zero waste směr začíná být moderním způsobem života nejen v zahraničí, ale také v České republice. Jak žít zero waste se můžete dozvědět v našem článku: “Zero waste - Jak žít šetrně k životnímu prostředí?”

 

Inspirací pro Vás mohou být produkty, které naleznete v kategorii Zero waste na našem e-shopu. Najdete zde mnoho alternativ, které nahrazují jednorázové produkty, jako jsou plastová brčka, plastové kelímky, plastové příbory, kosmetiku v plastových obalech, vatové odličovací tamponky, či hygienické potřeby, jako jsou kalhotky Snuggs, které začínají být hitem, či menstruační kalíšky.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli